Skolyoz Derneği

Konjenital Skolyoz


KONJENİTAL VEYA DOĞUMSAL SKOLYOZ, sık görülen bir doğumsal omurga sorunu olup, her 1000 doğumda 0,5 ile 1 olgu arasında gözlenmektedir.

Doğumsal olarak adlandırılmasının sebebi, omurgadaki sorunun daha birey anne karnında iken gerçekleşmesidir. Yani birey doğduğunda anormal bir omur yapısına sahiptir. Bu özellik, onu doğduğunda normal bir omurga yapısına sahip olan ve daha yaygın olan idiopatik (sebebi bilinmeyen) skolyozdan ayırt etmektedir.

Doğumsal skolyozun oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Omurga, hamileliğin beşinci ila sekizinci hafta gibi, çok erken aşamasında oluşur. Bu dönemde, omurgayı oluşturan hücre grubu, omurganın bireysel kemikleri (ayrı ayrı omurlar) haline gelir. Bu aşamada hücreler tam bir omur oluşturamaz ise, o zaman yarım omur (hemivertebra) olarak adlandırılan omur şekilleri gibi hatalar oluşabilir.

Bazen, bu hücreler omurga kemikleri arasında boşluk bırakmazlar ve birbirine yapışmış (füzyon veya bar) olurlar. Füzyonlar, omurlara bağlanan ve aynı zamanda oluşturan kaburgalarda da meydana gelebilir.

Bazı faktörler konjenital skolyoz gelişimini arttırabilir. Bunlar arasında,  bebek gelişimi esnasında yetersiz oksijen, gebelikte folik asit eksikliği, annede diyabet varlığı, gebelik boyunca sigara, alkol veya ilaç kullanımı sayılabilir. Çoğu olmamakla beraber, bazı konjenital skolyoz vakaları kalıtsaldır veya ebeveynlerden çocuklara geçiş göstermektedir.

Konjenital skolyozun sıklığı olarak tahmin 1000 çocuktan 1'inde olduğu şeklindedir.
Büyüme çağında konjenital skolyozu olan bireylerin karşılaştığı durumlar değişiklik gösterir.  Bazı çocuklarda bu durum hiç fark edilmeyecektir, yani acı yok, şekil değişikliği yok ve işlev kaybı yok. Bu olgularda, ebeveynler ve çocuklar bu durumun farkında olmadıkları için tesadüfi bir şekilde, başka bir nedenle istenen radyografik incelemelerde fark edilebilir.

Diğer bir çocuk grubunda ise, erken yaşta omurga eğriliği önemli düzeyde artabilir. Şekil bozuklukları, normalin dışındaki omur şekilleri çevresinde bir taraf diğerinden daha fazla büyüdükçe, ilerleyebilir. Bu hastalar, dengelerini korumak için, omurganın normal kısımlarında eğriler oluşturabilirler. Bu dengeleme eğrilerine, kompansatuar eğrilik yani telafi eğrileri denir.

Doğumsal skolyozu olan bireylerde karşılaşılan bir başka sorunu da omurga ile aynı dönemde oluşan beyin, omurilik, kalp ve böbrek gibi organları ilgilendirmektedir. Doğumsal skolyozu olan çocukların yaklaşık %30’u, diğer organları ilgilendiren en az bir anomaliye sahiptir. Bu nedenle bu grup çocuklar, bu organlardaki anormallikler açısından araştırılmalıdır.

Sosyal Medya
Adresimiz

Halaskargazi Mah. Süleyman Nazif Sok. Park Apt. Kat:2 No:7 Şişli/İstanbul